Väikelinnaelu suurlinnas

Liveni Väike Tallinna kodud kannavad Türi tänava aadressi ning nende ümber hargneb terve Eesti väikelinnade võrk, vähemalt tänavanimede järgi otsustades. Kaasaegsed pealinnamajad kätkevad nende pisikeste Eesti linnade atmosfääri, millega kõigil seonduvad suvepuhkused, külaskäigud vanaema juurde, lopsakad viljapuuaiad ning vaikus ja rahu, mida pealinna sagina kõrval nii väga ihaldame.
Väike Tallinna kodudesse sisse astudes on näha, et see atmosfäär on väga kaasaegses võtmes kandunud asumi tänavatelt ka korteritesse sisse. Sisearhitektuurse kontseptsiooni loonud sisearhitekt Ines Käärma ütleb, et tema suurimaks inspiratsiooniallikaks olidki Eesti väikelinnad, mille märksõnadeks on tema jaoks suure aiaga ümbritsetud väikesed puumajad ning möödunud sajandi keskpaigas ülimalt ihaldusväärseks kujunenud uued kortermajad, mis tõid väikelinnadesse tolle aja uued sisustustrendid. Ruudumustriga parkett ja seinte värvilahendused mõjuvad siin ülimalt modernselt – nagu mõjusid nende eelkäijad ka 60-70 aastat tagasi ehitatud kortermajades –, ent on keeratud täiesti uude võtmesse.
Sedasama atmosfääri, mis valitses idüllilistes väikelinnades möödunud sajandi keskel, kuhu saabus oma aja kõige ihaldusväärsem luksus ja mugavus, on Ines Käärma Väike Tallinna kodudes tabanud ning ühendanud väikelinna ja kesklinna plussid: hea asukoht rahuliku elutempoga asumis võimaldab ühelt poolt mugavat ligipääsu südalinna; aga võimaldab luua ka kodusid, mille uksest sisse astudes valdab igal õhtul puhkusesihtkohta kohalejõudmise tunne.

Ines Käärma, kelle jaoks oli see esimene kord vastu võtta kinnisvaraarendaja koostööpakkumine, teadis kohe, kuidas need kodud välja nägema peaksid. Tudengipõlves mõne tänava kaugusel elades oli ta iga päev loengutesse rutates täis imetlust ja imestust piirkonna atmosfääri suhtes. Iga tema hommik algas möödumisega majast, mille ühel aknalaual istus alati üks must kass, väike õhutusakna ruut pea kohal avatud ning kardin kergelt tuuleõhus liikumas. Täielik väikelinnaidüll vaid mõnikümne meetrit kaugusel Tallinna ühest elavamast tuiksoonest, Pärnu maanteest.
Väike Tallinna kodusid ümbritsevadki pastelsetes toonides puumajad nagu see oleks ka Türil, Võsul või Paides. Taolisi piltpostkaardilikult kauneid maju ümbritsevatest puitlippidest aedadest inspireeritud plaate kasutab sisearhitekt ka Väike Tallinna majade interjööris seintel.
Seinu visuaalselt poolitav värvilahendus – olgu alumine pool siis plaaditud või lihtsalt värvitud – on Ines Käärmal selgelt laenatud möödunud sajandi keskpaiga kortermajadest. Selle abil on ta kodu kõik ruumid visuaalselt üheks tervikuks sidunud, näiteks poole pealt muudavad värvi kardinad või köögi tööpinna tagasein lõpeb triibuga samal kõrgusel. Tubades võivad vahelduda värvid, ent mööda seina jooksev triip seob kõik harmooniliselt üheks ruumiks kokku. Värvilahendus on täiuslikkuseni viimistletud: seinaga ühte värvi sulavad ka lülitid, pikad kardinad laenavad seintelt oma tooni.
Ruudumustrilise parketiga põrand on sama suur pilgupüüdja ning tegelikult algaski Väike Tallinna kodude sisearhitektuurne kontseptsioon just sellest tuttavast ruudumustrist, mis paljude lapsepõlvekodude põrandaid on katnud. Tänapäeval küll hoopis šikimates värvitoonides parkett võib küll flirtida ajalooga, ent kõlab väga hästi kokku kaasaegse mööbli ja kunstiga.
Ines Käärma on eritellimusmööbli usku, välja arvatud pehme istemööbli puhul, kus tema usaldus kuulub tuntud kvaliteeti pakkuvatele ja järeleproovitud kaubamärkidele. Aga kaasaegsetes avatud planeeringuga kodudes, kus esik läheb sujuvalt üle köögiks ning köök elutoaks, on parim võimalus need harmooniliselt üheks tervikuks siduda ikkagi iga kodu jaoks rätsepatööna tehtud mööbliga.
Sisearhitektuursest kontseptsioonist lähtuvalt sündis Väike Tallinna näidiskorter Liveni sisekujundaja Greete Mätase käe all. Inese ideedega sünergiat luues loobus Greete köögi ülemistest kappidest, et luua söögitoalikku muljet – nagu väikelinnas vanaema juures, kus söögilaua kõrval seisis ilmtingimata kummutkapp. Kõik köögis vajalik külmikust mahukate kappideni, mis tööpinna alla ei mahtunud, on paigutatud hoopiski ka ruumijagaja rolli täitvasse suurde seinakappi. Karakterit ja elurõõmu lisavad sellele ruumile pilkupüüdev roosade detailidega AGO Cirkuse valgusti ning laevalgustilt värvi laenanud lauajalg ja toolid. Uut ja moodsat hõngu tõi Greete sisse Illustrations Studiost pärit piltidega seintel.
Väike Tallinna kodud pakuvad oma elanikele kõike seda, millest viimasel ajal kõige suuremat puudust oleme tundnud – oma suurt aeda, mis on täis viljapuid ja -põõsaid, kust sügiseti koogi sisse oma käega õunad korjata saab; kus saab muru peal sulgpalli mängida või piknikku pidada; rõdusid, kuhu hommikul otse köögist kohvitassiga astuda. Meie kõigi kodud on pidanud hakkama täitma vajadusel ka kontori, restorani või huvikooli rolli, aga selles korteris on võimalus nii kodukontori uks enda järel kinni tõmmata ja vaikuses tööd teha, kui ka piisavalt ruumi ning suurepärane atmosfäär, et õhtusöögile tulnud sõpru võõrustada.
Fotode autor: Märt Lillesiim