Päikesevalgusest nutilampideni: millega arvestada kodu valgustuse kavandamisel

Valgus on üks oluline tegur, mis mõjutab ruumide kasutusmugavust, aga ka ruumis viibijate enesetunnet, meeleolu ja isegi tervist rohkem, kui arvata võiks. Uue kodu planeerimisel saagu valgus-allikaid pigem liiga palju kui liiga vähe.

Kodu valgustamisest võiks kõnelda terve raamatu jagu, kuid loodame, et ka alljärgnevad põgusad soovitused pakuvad inspiratsiooni ja tuge otsuste tegemisel.

 

Kasuta ära loomulik valgus

Parim valgus tuleb sisse akendest ning võiks olla kodu kujundamisel tähtsal kohal. Ruumide planeerimisel ja mööbli paigutamisel jälgi, kust päevavalgust kõige rohkem tuppa tuleb ja mõtle, kuidas seda maksimaalselt ära kasutada. Lihtsaimate näidetena on nii töölaud kui söögilaud mõistlik asetada aknale lähemale.

 

Analüüsi valgustuse rolli

Enne valguslahenduste planeerimist mõtle läbi, kuidas igas ruumis valgust kasutama hakatakse. Näiteks köögis on kindlasti vaja funktsionaalset valgustust, aga võiks olla ka õdusa valguse võimalus. Elutoas peab saama luua hubast õhkkonda. Sõltuvalt valgustugevusest saad paremini keskenduda või lõõgastuda.

 

Loo võimalused valgustust muuta

Igasse tuppa üldvalgust (siinivalgusti või keskne laelamp) planeerides mõtle läbi, kas see võiks olla dimmerdatav. Lisaks üldvalgusele mõtle ka teistele valgustitüüpidele, mis pakuvad näiteks suunatud või aktsentvalgust. Elutoas on koristamisel või 1000 tükiga pusle kokkupusimisel palju abi üldvalgusest, Netflixi-õhtule sooviks meeleolu luua aga hoopis hubase aktsent-valgusega – olgu see siis süvistatud LED-profiil või suunatav seinavalgusti.

Õdusat meeleolu tekitavad veel dimmerdatavad rippvalgustid, põranda- ja laualambid ning teleri taustavalgus. Hubasust loovad valgusallikad valgustagu mõnd pinda, nagu sein, laud või töötasapind, jättes ülejäänud ruumi hämaraks.

 

Kööki kavanda pimedale talvele mõeldes

Köögi valgustuse planeerimisel mõtle läbi oma harjumused ja vajadused. Töötasapinna kohal olev valgus olgu hea. Ka pimedatel talveõhtutel soovid täpselt näha, mis potti läheb. Miks mitte kasutada töötasapinna kohal olevat LED-riba ka meeleoluvalgusena, kui ülejäänud tuba on hämaram. Sellisel juhul on mõistlik, kui valgusti on dimmerdatav, süvistatud köögikappide alla välisserva poole ning kapiuksed ulatuvad valgustist pisut madalamale. Nii ei paista valgus laua taga või diivanil istudes otse silma. Ka söögilaua valgusti paiguta sellisele kõrgusele, et see valgustaks peaasjalikult lauda ega paistaks lauas istujatele silma.

Pööra tähelepanu ka lastetoa valgustusele

Pahatihti saab lastetubade valgustus nii arendajatelt kui koduomanikelt kõige vähem tähelepanu. Allolevatel piltidel on mõned võimalikud näited, kuidas lastetoa valgusteid mööbliga kooskõlas paigutada.

Selline valguslahendus annab võimaluse valgustuse funktsioone muuta nii päeva jooksul kui lapse kasvades. Kindlasti on võimalik minna palju detailsemaks ning lisada seinavalgusti, mööblisisene ja ripplae valgustus. Joonisel toodud lahendused mööblijooniseid veel ei eelda.

Soovitame lisada püsitoite kapi asukohta, et vajadusel kappi seestpoolt valgustada. Voodi kõrvale võiks kavandada asukoha seinavalgustile – väikelapse puhul öölambile, suurema lapse puhul lugemislambile. Siinivalgusti annab võimaluse valguse suunamiseks, lisavalgustite paigaldamiseks ning lülitusskeemi muutmiseks tulevikus.

 

Vasakult esimene tuba

Tavaline valguslahendus lastetubades. Üks lamp keset tuba on turvaline valik, kuid ei loo liiga palju võimalusi.

Vasakult teine tuba

Lisatud seinavalgusti ning kohandatav siinivalgusti lakke.

Vasakult kolmas tuba

Lisatud kaablivaru kappi, nii on võimalik kappi seest või ka väljast valgustada.

Vasakult neljas tuba

Planeeringut muudetud nii, et akna ette tekib loomulik valgusega mänguruum.

test2

Planeeri valguslahendusi varakult

Kodu loomisel on võimalik valgustuse planeerimise etapis kavandada süvistatud lahendusi ja viia toitekaablid täpselt sinna, kuhu soovid. Ettenägelik on viia toitekaablid lisaks köögimööblile ka iga suurema mööblieseme (seinakapp, raamatukapp, majapidamisruumi kapp, peegel jms) taha. Isegi kui planeerimise etapis ei ole sul kõik lahendused teada, on võimalik jätta kaablivaru.

 

Säästa energiat ja kaalu lisamugavusi

Praegustes kodudes kasutatakse küll LED-valgustust, aga ka seda tuleks mõistlikult tarvitada. LED-lambid on energiatõhusad ja kestavad kaua. Lisaks võib kaaluda liikumis- ja/või kohaloleku-andurite kasutamist, et vältida energiatarbimist, kui ruumis kedagi ei viibi. Andurite nutikas paigutamine lisab ka kasutusmugavust: näiteks külaliste tualettruumi juures ei ole anduri olemasolul vajalik lülitit otsida. Planeerimise faasis on kodule võimalik lisada pealüliti, millele vajutades kustutad kõik valgustid korraga ja kodust lahkudes ei pea iga tuba eraldi kontrollima.

 

Kasuta paindlikke lahendusi

Tihti ei tea koduostja kõiki oma tulevikusoove ega -vajadusi. Selleks, et mitte igasse tuppa igaks juhuks 4–5 erinevat valgustuslahendust planeerida, on võimalik valida hoopis:

  • dimmerdatav valgus ehk valgustite valgustugevuse muutmine spetsiaalsete lülitite abil,
  • siinivalgustid – siini asukoht tuleb valida kodu planeerimisel,
  • valgusteid selle peal saab nihutada iga kord, kui vajadus tekib.

Dimmerdatava valgustuslahenduse puhul kontrolli, et valitud lambipirn oleks dimmerdatav, sest lüliti üksi seda tööd ära ei tee.

 

Mida teha, kui jäid planeerimisega hiljaks ja kõik valgustid on juba paigas? Philips Hue ja Ikea Home smart tooted on hea võimalus kodu valgustuse täiustamiseks. Muuhulgas on valikus ka levinud E27 ja GU10 sokliga nutipirnid, mida saab kasutada olemasolevates valgustites. Mõlema sarja tooteid on võimalik juhtida nutiseadmest. Lisaks valgustuse sisse- ja väljalülitamisele saab muuta valgustugevust ja -soojust.

Liveni loodud kodudega tutvu siin.

This post has flexible content thats needs copying over from current live website. This can't be done automatically.