Kuidas valida asukohta?
Kodu loomine algab asukohavalikust, mis võib kogu protsessi juures osutuda isegi kõige keerulisemaks otsuseks. Tihti tuleb arvestada nii töökohtade, lasteaedade-koolide kui sportimiseks ja vaba aja veetmiseks oluliste paikadega.
Tähtsa valiku tegemisel on oluline silmas pidada enda jaoks olulisi nüansse.
Kaardista oma soovid
Mõtle läbi enda ja oma pere soovid ja plaanid, arvestades ka sellega, milliseks võiks kujuneda teie elu kahe, viie või kümne aasta pärast. Selleks, et teha parim valik, oleks hea panna kirja iga pereliikme soovid ja vajadused ning seejärel tuvastada, millised neist vaidlustamisele ei kuulu ja millised on pigem boonuseks.
Näiteks mõtle, kas uus elukoht soodustab või pärsib tegelemist spordialaga, mida su laps aktiivselt harrastab? Võid teha tabeli, kuhu paned kirja iga mõjuteguri ja anda sellele vastavalt olulisusele numbrilise kaalu.
Testi transporti
Võta aega, et käia huvipakkuva kodu asukohaga tutvumas erinevatel kellaaegadel ja katseta erinevaid transpordiliike. Nii saad parema ettekujutuse kohast ja liiklusoludest. Mine autoga, ühistranspordiga ning jalgsi või rattaga. Eriti hea, kui koolid ja töökohad jäävad uuest kodust jalutuskäigu või rattasõidu, nii annad endale ja lastele ringiliikumisel rohkem vabadust.
Mõtle ka tuleviku peale — kui täna käivad lapsed lasteaias, siis mõne aja pärast on oluline hoopis kooli asukoht.
Alati pole aga võimalik kõiki asukohti ühildada ning seda olulisem on end kurssi viia võimaliku tulevase logistikaga.
Lisaks pööra tähelepanu piirkonda planeeritud kinnisvaraarendustele ja ühistranspordiühendustele.
Kogu infot
Võimalusel leia piirkonnast mõni kohalik, kellelt küsida, mida tema oma kodukohas väärtustab ja millega ta rahul pole. Ehk oskab ta sulle rääkida, kuidas tema elu pärast sinna piirkonda kolimist muutus. Nii võib ilmneda varjatud pärleid või hoopis pahupooli, millega muidu arvestada ei oskaks.
Tutvu arenduse tervikuga
Uusarenduse puhul uuri selle asendiplaani ja maastikuarhitektuurset lahendust. Millist väärtust see arendus piirkonda loob ning millised saavad olema võimalused aja veetmiseks õues.
Neli soovitust, mida arendusega tutvumisel vaadata/uurida:
1. Kompass ja päikese liikumine
Pane tähele, kuidas Sinu valitud kodu päikese suhtes paikneb. Oluline on ka asjaolu, et meie kliimas on päike suvel ja talvel erinev ning päikese liikumist tähistav ring on sageli suvise päikese markeering.
Kompass on Liveni veebis iga korteri juures.
2. Äripinnad majas
Uusarenduste esimesele korrusele on tihti planeeritud äripinnad.
Uuri, millised ärid sinna täpsemalt tulevad. Varases arenduse staadiumis ei ole sageli teada, mis ettevõtted sellesse majja oma äri toovad, kuid sul on võimalik uurida, millise ettevõtte vajadustele vastavat äripinda planeeritakse. Näiteks restoranid vajavad vastavat ventilatsiooni jne. Sellest tulenevalt saad aimdust, mis äri sinna tulevikus tulla võiks.
PS Liveni loodud äripindadele on väga oodatud restoranid, kohvikud, poed, salongid jm teenused – kõik, mis ühe ägeda kogukonna elu veelgi mugavamaks ja mõnusamaks teeksid. Tahame, et inimesed armastaksid ka neid ärisid, mis nende majas on ja saaksid anda omapoolse panuse nende püsimajäämisse. Siiski on mõned erandid, keda keegi oma kodu allkorrusele ei tahaks: alkoholipood, ööklubi, pandimaja ja sigarituba. Neid Liveni arendustest ei leia.
3. Kõrgusmärgid ja haljastus asendiskeemil
Kõrgusmärgid asendiskeemil aitavad sul mõista, kuivõrd tasane või reljeefne on maapind. Ebatasane maapind on tihti mängulisem ning selle lahendamine on põnevam. Skeemile märgitakse nii uued puud ja põõsad, kui need, mis säilitatakse olemasolevatest. Puu liiki teades saad mõelda selle potentsiaalsele kõrgusele aastate pärast.
Puu varjab – see tähendab, et ta tekitab privaatsust ja leevendab päikesekuumust, kuid võib varjata ka võimalikku vaadet.
Vihmavee immutamine krundil on tänapäevane keskkonnasäästlik lahendus ning asendiskeemilt peaksid leidma ka selle info.
4. Check-list uue kodu asukoha hindamiseks (mõni ei ole Sulle oluline, siis hinda neid, mida oluliseks pead):
- koolide-lasteaedade lähedus (ühistranspordiga/autoga/jalgsi)
- toidupoe lähedus – autoga või jalgsi
- bussipeatuse kaugus
- kaugus töökohast
- kodu paiknemine päikese suhtes
- rõdu/terrassi paiknemine päikese suhtes
- kodu asukoht majas
- ärid majas ja ümberringi
- vastava arenduse lahenduste hoolduse võimalik hind (nt haljastus, küttega garaaž jne)
Võimalusel on hea elada oma pere töökohtade ja koolide-lasteaedade läheduses, sest nii saad hoida keskkonda ja võita aega.
Liveni loodud kodudega tutvu siin.