Selle aasta märtsikuu Ajakiri Diivanist leiab loo ühest erilisest Väike Tallinna kodust.

Erilised on aga kõik Väike Tallinna kodud. Ace of Space sisearhitekt Ines Käärma teadis kohe, kuidas sealsed kodud peaksid välja nägema. Tudengipõlves mõne tänava kauguses elades oli ta iga päev loengusse rutates täis imetlust piirkonna atmosfääri suhtes. Iga tema hommik algas möödumisega majast, mille ühel aknalaual istus must kass, väike õhutusakna ruut pea kohal avatud ning kardin kergelt tuuleõhus liikumas. Täielik väikelinnaidüll vaid mõnekümne meetri kaugusel Tallinna ühest elavamast tuiksoonest, Pärnu maanteest.

Väike Tallinna kodusid ümbritsevadki pastelsetes toonides puumajad nagu see oleks ka Türil, Võsul või Paides. Taolisi maju ümbritsevatest puitlippidest aedadest inspireeritud plaate kasutab sisearhitekt ka Väike Tallinna majade interjööris seintel. Seinu visuaalselt poolitav värvilahendus olgu alumine pool siis plaaditud või lihtsalt värvitud – on Ines Käärmal selgelt laenatud möödunud sajandi keskpaiga kortermajadest. Selle abil on ta kodu kõik ruumid visuaalselt üheks tervikuks sidunud, näiteks poole pealt muudavad värvi kardinad või köögi tööpinna tagasein lõpeb triibuga samal kõrgusel. Tubades võivad vahelduda värvid, ent mööda seina jooksev triip seob kõik harmooniliselt üheks ruumiks.

Sisearhitektuursest kontseptsioonist lähtuvalt sündis Väike Tallinna näidiskodu Liveni sisekujundaja Greete Mätase käe all. Inese ideedega sünergiat luues loobus Greete köögi ülemistest kappidest, et luua söögitoalikku muljet nagu väikelinnas vanaema juures, kus söögilaua kõrval seisis ilmtingimata kummutkapp. Kõik köögis vajalik külmikust mahukate kappideni, mis tööpinna alla ei mahtunud, on paigutatud hoopiski ka ruumijagaja rolli täitvasse suurde seinakappi.

Fotod: Märt Lillesiim