Sisustatud kodu Livenilt

An eye-soothing view

Every Luuslangi home has a tasteful interior. The floors are covered with high-quality oak parquet, which can be with a herringbone pattern or a calmer single-layer, and different colors are used as well. The ceilings are higher than average – 2.8 m, windows and doors rise to 2.3 m. See in the 360° photos which design you would like the most!

Electricity, light and ventilation

We have carefully thought through the electrical solutions. For example, you can turn on the terrace lighting or the lights of the Christmas tree shining there without leaving the room. Spot and track lighting in the living room and a ceiling light in the bedroom are also included in the price of all homes. An air purifier with a charcoal filter is planned in the kitchen and a personal, economical ventilation device with heat recovery takes care of fresh and healthy air.

High-quality water pleasures

Elegant 60 x 60 cm tiles in calm colors have been chosen for the washrooms, while the shower room has a tiled linear drain. Grohe Essence shower set pleases the eye and body in the shower corner, while Balteco bath enthrones in the bathroom, covered with tiles on one or both sides. Many washrooms also have a sink cabinet and a large mirror with LED lighting.

If you have any questions or would like to meet, feel free to contact us!

Merlin Kuusemets

Merlin Kuusemets

Sisearhitekt

Book a meeting
Read more
Merlin Kuusemets

Merlin Kuusemets

Sisearhitekt

Merlin aitab Sind kodu leidmisel ja loomisel.

Merlin on üks neid erandeid, kes teadis juba 12-aastaselt, et temast saab sisearhitekt. Tegelikult ei teadnud ta tol ajal, kas selline eriala on olemas. Ta oli küll kursis, et arhitektid teevad maju, aga tema tahtis tegeleda hoopis hoonete hingeelu ja sisekosmosega.

Isegi varem, päris väikese lapsena ehitas ta putukatele ja tigudele okstest, samblast ja puulehtedest kodusid. Sisearhitektuuri bakalaureuseõpe ja magistantuur oli selle igati loogiline jätk.

Iga kodu ja iga koduomanik on omanäolised. Mõlema poole isikupära äratabamine ja mõtestamine on see, kust algab siserarhitekti sisuline töö. See omakorda lõpeb alles siis, kui koduomanik on õnnelik ja kodu sobib eksterjööriga. Merlin ei eita ega jaata ühtegi kindlat stiili. Küll aga eelistab ta puhast, sirget ja proportsionaalset joont. Teda inspireerivad reisid välisriikidesse, kus kohtab alati ideid ja põnevaid detaile, mida hiljem ära kasutada.

Aeg on Merlinile tähtis ja ta kaalub alati põhjalikult, kuidas seda kasutada. Enamasti veedab ta puhkehetked loodust avastades või jõusaali taasavastades. Kõik, mis sellest omakorda üle jääb, kulutab ta oma kodu ning lapsepõlvekodu renoveerimisele.